Hatay, ktorý bol zničený pri zemetraseniach v centre Kahramanmaraş, Rönesans V troskách rezidencie našli bezvládne telo Christiana Atsua, ghanského futbalistu Atakaş Hatayspor. Futbalová komunita zverejnila po smrti Christiana Atsu sústrasť.

Futbalista Hataysporu Christian Atsu zostal pod troskami rezidencie, ktorá bola zničená v okrese Antakya pri zemetraseniach, ktoré sa odohrali v Kahramanmaraş 6. februára.

Atsuov manažér Murat Uzunmehmet na svojom účte na sociálnej sieti uviedol: „Christian Atsu bol nájdený a bohužiaľ prišiel o život“.

Vo vyhlásení TFF: „S hlbokým zármutkom sme sa dozvedeli, že futbalista Atakas Hatayspor, Christian Atsu, prišiel o život pri zemetrasení, ktoré udusilo našu krajinu. Úprimnú sústrasť rodine Christiana Atsu, príbuzným, fanúšikom a komunite Hatayspor. Hlboko cítime bolesť všetkých životov, ktoré sme stratili pri zemetrasení a prajeme skoré uzdravenie našim zraneným. Úprimnú sústrasť nášmu milovanému národu."

Kto je Christian Atsu?

Christian Atsu (narodený 10. januára 1992, Atsu, Ada Foah, oblasť Greater Accra – zomrel február 2023, Hatay) je bývalý medzinárodný futbalový hráč z Ghany, ktorý hral v oblasti útočníka. Napokon hral v Hatayspore, jednom z tímov Super League.

Klubová kariéra

porto

Atsu sa presťahoval do Porta vo veku 17 rokov po ukončení futbalovej formácie v klube. 14. mája 2011 ho draftoval hlavný tréner André Villas-Boas v zápase Primeira Ligy proti Marítimu. Zápas však dohral na lavičke náhradníkov.

Tímový kolega Kelvin a Atsu boli zapožičaní do Rio Ave, ktoré súťažia v rovnakej lige, na sezónu 2011-12. Prvý zápas v lige odohral 28. augusta 2011 proti Olhanense, kde doma prehrali 1:0. Hoci Atsu strelil svoj prvý gól proti Benfice v 16. minúte na štadióne Işık 2011. decembra 24 a posunul svoj tím dopredu, tím prehral zápas 5:1.

Po návrate do Porta v sezóne 2012-13 štartoval futbalista v top 11 v deviatich ligových zápasoch. V tej sezóne sa mužstvo stalo tretíkrát za sebou majstrom ligy.

chelsea

Dňa 1. septembra 2013 podpísal Atsu päťročný kontrakt s Chelsea za prestupovú čiastku 3,5 milióna libier, následne bol okamžite zapožičaný holandskému klubu SBV Vitesse do konca sezóny 2013-14.

Na zapožičanie Vitesse

6. októbra 2013 Atsu debutoval proti Feyenoordu, keď v 77. minúte vystriedal Kazaišviliho. Hoci mal asistenciu Mikeovi Havenaarovi, nedokázal zabrániť prehre Vitesse 2:1. 19. októbra nastúpil Atsu do svojej prvej základnej zostavy proti SC Heerenveen a Vitesse vyhral zápas 11-3. 2. novembra strelil futbalista, ktorý strelil penaltu proti FC Utrecht, svoj prvý gól za môj tím a Vitesse na konci zápasu vyhralo 9:3.

Atsu odohral za holandský tím celkovo 30 zápasov, strelil 5 gólov a tím skončil v lige na 6. mieste a postúpil do play-off o Európu.

Na hosťovanie do Evertonu

Dňa 13. augusta 2014 bol Atsu zapožičaný do druhého klubu Premier League Everton do konca sezóny 2014-15. V klube debutoval o 10 dní neskôr proti Arsenalu, kde na ihrisku Goodison Parku remizoval 2:2 a v 85. minúte vystriedal Kevina Mirallasa.

21. septembra 2014 absolvoval Atsu svoj ligový debut proti Crystal Palace, ktorý skončil domácou prehrou 3:2. Po absencii z dôvodu Afrického pohára národov sa Atsu vrátil do zostavy proti Young Boys v zápase Európskej ligy 19. februára 2015. Bol zaradený na posledných päť minút, čím nahradil hetrik Romelu Lukaku. O tri dni neskôr ho vystriedal v poslednej minúte zápasu proti Leicestru City, kde doma remizovali 2:2.

V zápase proti Newcastlu United 15. marca 2015 päť minút do konca jedol z domu a asistoval svojmu spoluhráčovi Rossovi Barkleymu, ktorý tiež vstúpil do zápasu neskôr, prispel k tretiemu gólu Evertonu a doma vyhrali 3:0. Na oplátku za Atsuov vplyv po vstupe do hry v posledných minútach sa 19. marca umiestnil v top 16 vonku proti Dynamu Kyjev v druhom zápase osemfinále Európskej ligy. Everton, ktorý mal doma výhodu 11:2, sa s pohárom rozlúčil po prehre 1:5 vonku. Toto bol posledný zápas Atsu v drese Evertonu, ktorý bol vyradený z hry v 2. minúte.

Na pôžičku do Bournemouthu

Dňa 29. mája 2015 bol Atsu zapožičaný do Premier League, do ktorého bol nedávno povýšený Bournemouth. Generálny riaditeľ klubu Neill Blake označil dohodu za "obrovskú ranu". V tíme debutoval 25. augusta proti Hartlepoolu United, ktorý v 4. kole Ligového pohára zdolali 0:1. Ďalším tímovým zápasom Atsu bol Preston North End, kde ich porazili v ďalšom kole. Chelsea ho odvolala 2016. januára XNUMX bez toho, aby odohral za Bournemouth v lige žiadny zápas.

Na zapožičanie do Malagy

24. januára 2016 Atsu hovoril v rozhovore pre BBC World Service o svojom odchode z Chelsea a nadchádzajúcom prestupe do Levante. Nasledujúci deň bol zapožičaný do Málagy namiesto Levante. 5. februára 2016 Atsu debutoval proti Getafe CF v základnej jedenástke a zápas sa skončil víťazstvom 11:3.

Newcastle United

Dňa 31. augusta 2016 bol Atsu zapožičaný do Newcastlu United na jeden rok s možnosťou prevziať jeho posudok. 13. septembra debutoval svojmu tímu proti Queens Park Rangers, ktorý zdolal vonku 6:0 a v 61. minúte vystriedal Yoana Gouffrana a pripísal si asistenciu Aleksandarovi Mitrovićovi, ktorý strelil piaty gól v poli. Svoj klubový debut zaznamenal 1. októbra proti Rotherhamu United pri výhre 1:0, keď strelil po sebe idúce góly proti Cardiffu City a Wiganu Athletic.

V máji 2017 podpísal Atsu štvorročný kontrakt s Newcastlom za prestupovú čiastku 6,2 milióna libier.

Kariéra národného tímu

Atsu debutoval za Ghanu 1. júna 2012 proti Lesothu a v zápase skóroval. BBC ho opísala ako „dokonalú nádej“, ESPN ho opísala ako „rýchleho a technicky pôsobivého“ a budúcu hviezdu národného tímu.

Nasledujúci rok bol povolaný do tímu Afrického pohára národov v Juhoafrickej republike. Nastúpil v základnej 2-ke v zápase Kongo DC, kde remizovali 2:11, a bol vystriedaný pri výhre 1:0 proti Mali. V poslednom zápase skupiny otočil 11 proti Nigeru v Port Elizabeth a strelil druhý gól v zápase pri ich výhre 3:0, pričom jeho krajina skončila na čele skupiny a postúpila do štvrťfinále. Atsu strelil gól z penalty v zápase, kde Ghana, ktorá skončila na turnaji štvrtá, prehrala s Burkinou Faso na penalty a bola vylúčená.

Atsu, vybraný do zostavy majstrovstiev sveta vo futbale 2014, hral v top 11 vo všetkých zápasoch tímu, ktorý vypadol v skupinovej fáze.

Na Africkom pohári národov 2015 strelil Atsu dva góly Guinei, ktorú zdolal vo štvrťfinále 3:0. Futbalista, ktorý prispel k tomu, aby sa jeho tím dostal do finále, hral aj proti Pobrežiu Slonoviny, ktoré vo finále prehrali po penaltách. Na konci turnaja získal cenu pre hráča turnaja a cenu za gól turnaja za gól proti Guinei.

Osobný život

Atsu je oddaný kresťan, ktorý zdieľa biblické verše na sociálnych sieťach. Je ženatý a má dve deti.

Bolo oznámené, že Atsu, ktorý bol pod troskami v Hatay pri silnom zemetrasení 6. 2023. februára 10. Deň pred týmto zemetrasením bol jediný gól zápasu, ktorý Hatayspor odohral proti Kasımpaşe a vyhral 7.7:18, 2023+1. zaznamenané v minútach.