V maratónskom behu İzmir opäť prekonali rekordy

V maratónskych pretekoch v Izmire opäť prekonali rekordy

Keňan Lanny Rutto dokončil Maratón İzmir za 2.09.27, Etiópčan Tsegaye Getachew zlepšil svoj minuloročný rekord 2.09.35 o 8 sekúnd a titul „najrýchlejšej tureckej trate“ pre Maratón İzmir bol opäť spevnený.

Maratón, ktorý organizovala metropolitná samospráva İzmir po tretíkrát a ktorý bol minulý rok „najrýchlejšou traťou v Turecku“ Etiópčana Tsegaye Getachewa s časom 2.09.35, opäť prekonal rekord v İzmire. Keňan Lanny Rutto dokázal tentoraz zlepšiť rekord o 2.09.27 sekúnd časom 8. Tým sa opäť skĺbil rys najrýchlejšej trate v našej krajine Marathon İzmir a rekord bol obnovený v súlade so sloganom „Maratón znova“.

V mužoch sa na druhom mieste umiestnil Meshack Kiprop Koech z Kene s 2.11.21 a na treťom Mathew Kemboi z Kene s 2.13.03. Yavuz Ağralı z Bingölu dosiahol veľký úspech, keď zabehol najlepší čas medzi tureckými atlétmi v kategórii mužov s 2.20.02 a preteky skončil na 9. mieste.

V ženách sa na prvom mieste umiestnila Letebrhan Haylay Gebreslasea z Etiópie s 2.27.35:2.28.18, druhé miesto obsadila Lilian Chemweno z Kene s 2.30.54 a tretie miesto obsadila Helen Jepkurgat z inej krajiny s 3.04.29:10. Aydınlı Derya Kaya sa medzi tureckými atlétkami umiestnila na ôsmom mieste s časom 0.33.45. V kategórii žien sa na prvom mieste umiestnila Tuğçe Karakaya s 0.37.44, druhá bola Rahime Tekin a tretia Özlem Işık.

Pripravené pre trvalo udržateľný svet

Viac ako 17 bežcov zo 42 rôznych krajín sa zúčastnilo 43-kilometrového medzinárodného behu s cieľom „Maratón bez odpadu“ v súlade so 500 globálnymi cieľmi stanovenými Organizáciou Spojených národov pre „trvalo udržateľný svet“. Na 10-kilometrových pretekoch štartovalo takmer 5-tisíc športovcov. Maratón İzmir, ktorému Svetová atletická federácia udelila titul Road Race Label (Medzinárodný certifikát cestných pretekov), odštartoval maratón İzmir, zástupca generálneho tajomníka metropolitnej samosprávy İzmir Ertuğrul Tugay, prezident tureckej atletickej federácie Fatih Çintimar, mládež a metropolitná samospráva İthmir. Vedúci oddelenia športových služieb Hakan Orhunbilge a prezident metropolitnej samosprávy Izmir pre mládež a prezident klubu Ask Ersan Odaman sa spoločne zúčastnili.

Po štarte 08.00 42 o XNUMX:XNUMX pred starou budovou İZFAŞ bežci prejdú cez Alsancak. KarşıyakaPred dosiahnutím móla Bostanlı urobil spiatočnú cestu. Do İnciraltı sa dostali z tej istej trate, tentoraz cez bulvár Mustafa Kemal Sahil, pretekári urobili druhú zákrutu z Marina İzmir a dokončili preteky na štartovom bode.

Štart 10-kilometrových pretekov v rámci Maratónu İzmir bol stanovený o 07.20 z toho istého bodu. V 10-kilometrových pretekoch sa viac ako 4 XNUMX športovcov vrátilo z električkovej zastávky Köprü na bulvári Mustafa Kemal Sahil a preteky dokončili na opačnom pruhu starej budovy İZFAŞ Fuar Kültürpark.

Sociálna solidarita hodná Izmiru

V darovacích kampaniach charitatívneho behu Marathon Izmir Step by Step, ktorý sa začal 4. apríla, bola úplná izmirská solidarita. Viac ako 10 tisíc darcov darovalo mimovládnym organizáciám takmer 4 milióny TL prostredníctvom športovcov súťažiacich na Maratóne İzmir. Darcovské kampane budú pokračovať na stránke ipk.adimadim.org do 2. mája.

Tohtoročnými sponzormi Marathon İzmir boli Doğa Sigorta a NEF, ako aj sponzor dopravy Corendon Airlines, sponzor sladkostí Bolulu Hasan Usta, sponzor vody Pürsu, sponzori dodávok Türk Kızılay, Carraro a Züber. Riešiteľskými partnermi veľkej organizácie boli İzmir Teknoloji, İzmir Metropolitan Municipality Eşrefpaşa Hospital, HIS Travel, Altekma a DS.