TOYOTA GAZOO Racing úspešne odštartovala sezónu WRC

Tím TOYOTA GAZOO Racing World Rally Team úspešne odštartoval úvodné preteky sezóny WRC 1 s novým pretekárskym autom GR Yaris Rally2022. V prvej rally v Monte Carle obsadil Sebastien Ogier druhé miesto a umiestnil sa na stupňoch víťazov. Kalle Rovanpera však obsadil aj štvrté miesto a priniesol tímu dôležité body.

Ogier bol blízko k svojmu deviatemu víťazstvu v legendárnych rely a celý víkend bojoval o prvé miesto. Problém s prasknutím pneumatiky, ktorý zažil v predposlednej etape, znížil náskok z 24.6 sekundy na 9.5 sekundy. Ogier, ktorý predviedol svoj plný výkon v poslednej etape, bol penalizovaný na 10 sekúnd za svoj nesprávny štart a skončil rally na druhom mieste, len 10.5 sekundy za lídrom. Rovanpera, ktorý dosiahol pôsobivé štvrté miesto, s každým ďalším dňom zvyšoval tempo rally a vyhral tri etapy, vrátane Power Stage na konci rally.

Elfyn Evansová, tretia pilotka GR Yaris Rally1, tiež bojovala o vedenie, až kým v sobotu nevyšla do terénu a stratila 20 minút. Vďaka svojmu vysokému výkonu do Power Stage prispel Evans k druhému miestu Toyoty v tejto etape.

V úvodných pretekoch WRC v tejto sezóne všetci traja jazdci Toyoty ukázali, že dokážu vyhrať etapy, a GR Yaris Rally1 zajazdil najrýchlejší čas v 17 zo 9 etáp. V pretekoch, kde sa hybridné motory použili po prvýkrát na najvyššej úrovni rely, Toyota uspela v demonštrácii svojej odolnosti a vysokého výkonu.

Jazdec TGR WRC Challenge Program Takamoto Katsuta skončil aj v tretej rely Monte Carlo po sebe a celkovo sa umiestnil na ôsmom mieste. Svoje prvé body tak získal novovzniknutý tím TOYOTA GAZOO Racing WRT Next Generation.

Kapitán tímu Jari-Matti Latvala uviedol, že boli veľmi blízko k víťazstvu a povedal: „Najdôležitejším bodom víkendu bolo, že auto dokázalo, že má schopnosť vyhrať. Nástroj sa tiež ukázal ako spoľahlivý. To nám umožňuje pozerať sa pozitívne na budúcnosť a zvyšok sezóny."

Druhým pretekom sezóny WRC bude Švédska rally, ktorá sa bude konať na snehu a ľade v plných zimných podmienkach od 24. do 27. februára. Tohtoročné preteky sa presunú o niečo severnejšie a budú sa konať v Umea. Pre tímy a jazdcov to bude nová výzva.