Dvojité víťazstvo v majstrovstvách sveta v rely od TOYOTA GAZOO Racing

Tím TOYOTA GAZOO Racing World Rally Team vyhral poslednú rally v roku 2021, ktorá sa konala na ikonickej trati v Monze, a zavŕšila sezónu víťazstvom v šampionáte jazdcov a konštruktérov. TOYOTA GAZOO Racing vyhral šampionát konštruktérov, víťaz tímu Toyota Sébastien Ogier a jeho spolujazdec Julien Ingrassia sa tiež dostali do šampionátu jazdcov.

Ogier sa opäť dostal do tesného súboja s tímovým kolegom Elfynom Evansom vo finálových pretekoch v Monze. Vedenie sa šesťkrát zmenilo medzi jazdcami Toyoty, ktorí celý víkend zvádzali legendárny boj o víťazstvo. Na konci rally vyhral Ogier preteky s náskokom 7.3 sekundy a získal ôsme prvenstvo v kariére.

Po víťazstvách v Monte Carle, Chorvátsku, Sardunayi a Keni je to Ogierovo piate víťazstvo v tomto roku. Ogier, ktorý vyhral 54. ročník rely, bude v budúcej sezóne pokračovať vo svojom dobrodružstve vo WRC na čiastočný úväzok s Toyotou. Kopilotka Ingrassia zavŕšila svoju veľmi úspešnú kariéru. Evans, ktorý skončil v pretekoch druhý, skončil šampionát na druhom mieste.

Týmto úspechom Toyota vyhrala svoje piate majstrovstvá konštruktérov, čím sa stala tretím najuznávanejším tímom všetkých čias. Po návrate do rely s Yarisom WRC získala Toyota svoje druhé prvenstvo. Víťazstvo v Monze bolo 2022. víťazstvom nad Yarisom WRC pred začiatkom éry Rally1 s hybridným motorom v roku 26.

Prezident Toyoty a zakladateľ tímu Akio Toyoda na konci sezóny povedal: „Počas sezóny sme vždy mali jedného jazdca na pódiu. Boj v tíme o prvenstvo ma ako fanúšika rely vzrušoval. Pre Toyotu je skvelé, že Yaris WRC úspešne prekonal takéto náročné výzvy. Tímu sa podarilo od roku 2017 urobiť Yaris WRC silnejším. Niečo sme sa naučili z každých pretekov, ktoré sme vyhrali a prehrali s Yarisom WRC, ktorý mal 5 rally za 59 rokov a vždy sme dokázali byť silní.“

Kapitán tímu Jari-Matti Latvala uviedol, že tvrdo pracujú na tom, aby zároveň vyhrali Majstrovstvá konštruktérov a jazdcov, a dodal: „Sme neuveriteľný tím úžasných ľudí a najlepších jazdcov. Som na každého hrdý. Je veľmi pekné uzavrieť toto obdobie rally takým úspechom,“ povedal.

Na druhej strane šampión Sébastien Ogier povedal, že ťažko opísal emócie a povedal: „Ďakujem všetkým členom tímu. Bez nich by sme neboli šampiónmi. Úspechy Toyoty sú pôsobivé a tím si to za svoje úsilie zaslúžil. "Lepší koniec sme si ani nemohli predstaviť."

Sezóna 12 WRC pozostávajúca z 2021 pretekov sa skončila tým, že šampión TOYOTA GAZOO Racing získal 520 bodov.