Mladí šachoví majstri rozfúkajú turecký vietor v Európe

mladí šachoví majstri zametali Turkov v Európe

V európskych vekových skupinách, jednom z najdôležitejších šachových šampionátov v Európe, zaútočilo Turecko. Turecko na európskom šampionáte vekových skupín 2021; Pri víťazstve na dvoch majstrovstvách Európy a treťom európskom mieste ukázal úspech, že je druhý ako krajina.

Majstrovstvá Európy vekových skupín 2021 sa konali od 15. do 21. októbra s hybridným systémom. Turnaja sa zúčastnilo 8 pretekárov z 10 krajín, ktorí sa hrali v 12 kategóriách 14, 16, 18, 20, 14, 32 a 893 rokov a medzi žiačkami a generálkami. Turecko reprezentovalo celkovo 32 pretekárov zo všetkých vekových kategórií.

Adalar sa stáva dvojnásobným majstrom Európy

Na Majstrovstvách Európy vekových skupín 2021 sa majstrami Európy stali Arda Cankurt v generálke do 10 rokov a CM (Master Candidate) Arda Çamlar v generálke do 12 rokov. Vo všeobecnej kategórii do 16 rokov bol FM (majster FIDE) Atakan Mert Biçer tretí, v generálke do 14 rokov skončil s priemerným rozdielom štvrtý CM Yankı Taşpınar. Ege Öz, ktorý súťaží v generálke do 8 rokov, ukončil turnaj na 5. mieste.

Ako tím sa Turecko umiestnilo na druhom mieste vo všeobecnej kategórii so skóre krajiny z majstrovstiev Európy vekových skupín 2021. Na šampionáte, kde 6 najúspešnejších športovcov v kategóriách generál a dievčatá určilo skóre krajiny, získalo Turecko 40 bodov v kategórii generál. V generálke sa majstrom stalo Rusko so 42.5 bodmi, tretie miesto obsadilo Nemecko s 37 bodmi. V kategórii dievčat bolo majstrom Rusko so 44.5 bodmi, druhé skončilo Poľsko s 34.5 bodmi a tretie Gruzínsko s 34 bodmi.

„Ako Turecko v šachu sme dobre vyhodnotili obdobie pandémie“

Prezident Tureckej šachovej federácie Gülkız Tulay, ktorý zdôraznil, že dobre využili pandemické obdobie v šachu ako Turecko, povedal: „V tomto období sme spojili celú krajinu so šachovým športom podujatiami a projektmi zahŕňajúcimi Turecko. Keďže pre epidémiu nebolo možné organizovať majstrovstvá a turnaje, ako TSF sme venovali mimoriadnu pozornosť našim športovcom a snažili sme sa, aby sme boli počas celého procesu prepojení so šachovým športom. Organizovali sme naše bazénové kempy národného tímu v digitálnom svete a pozorne sme sledovali našich športovcov. Úspech našich športovcov v európskych vekových skupinách a úspech Turecka ako tímu nám vyčarili úsmev na tvári. Šachový šport u nás pokračuje každým dňom od úspechu k úspechu a svojimi majstrovstvami oznamuje vo svete meno tureckého šachu. Na záver blahoželám našim športovcom, ktorí s rovnakým odhodlaním súťažili na Majstrovstvách Európy vekových skupín, a blahoželám tým, ktorí sa dostali na vrchol.

Športovci budú mať lekcie v Európskej šachovej akadémii

Podľa smernice budú prví športovci na šampionáte za odmenu pozvaní na majstrovstvá Európy vekových skupín 2022. Najlepších 6 hráčov z každej kategórie v konečnom poradí absolvuje 8-mesačné školenie majstrovských trénerov Európskej šachovej akadémie. Všetci naši športovci, ktorí dosiahli titul v šampionáte, budú mať z tréningu prospech.