Vodič Toyota Rovanpera prekonáva rekordné víťazstvo na estónskej rally

vodič Toyota Rovanpera zvíťazil v estónskej rally rekordom

Tím TOYOTA GAZOO Racing World Rally Team zaznamenal na Estónskej rally ďalšie dôležité víťazstvo. Vodič Toyoty Kalle Rovanperä skončil prvý v pretekoch a stal sa najmladším pilotom, ktorý zvíťazil v rely na majstrovstvách sveta FIA v rally.

Víťazom Estónska vyhrala TOYOTA GAZOO Racing päť závodov za sebou, čo z nej robí najdlhšiu víťaznú sériu WRC v histórii rely Toyota.

Kalle Rovanperäová na druhej strane svojím víťazstvom vo veku 20 a 290 dní prekonala rekord z roku 2008, ktorý stanovila Jari-Matti Latvala, ktorá je dnes kapitánkou tímu Toyota.

Celý víkend podávala Rovanperä vynikajúce výkony, viedla 24 z 22 etáp. Rovanperä v piatok zvíťazila v šiestich z ôsmich etáp a bojovala v tesnom závese so svojím najbližším súperom. V sobotu ju dokázala vyrovnať pôsobivými časmi etáp. Rovanperä, ktorý v nedeľu rally viedol kontrolovane, dokončil preteky s náskokom 59.9 s pred svojim najbližším konkurentom.

Všetky tri vozidlá TOYOTA GAZOO Racing prišli do cieľa v prvej päťke. Na štvrtom mieste sa umiestnilo duo Sébastien Ogier a Julien Ingrassia, na piatom mieste dvojica Elfyn Evans a Scott Martin.

TOYOTA GAZOO Racing zvíťazila v šiestich zo siedmich pretekov tejto sezóny. Po týchto výsledkoch boli Ogier a Evans naďalej na prvých dvoch miestach v šampionáte jazdcov, zatiaľ čo Rovanperä sa posunul na štvrté miesto. Tím Toyota si udržal svoju 59-bodovú vedúcu výhodu v rámci Majstrovstiev konštruktérov.

Po pretekoch kapitán tímu Jari-Matti Latvala ocenil výkon Rovanperä: „Dnešok bol neuveriteľný. Každá výhra je zvláštna, ale pre mňa znamená prvá výhra Rovanperä veľa. Som veľmi šťastný, že som videl, ako odo mňa berie rekord ako najmladší víťaz pretekov WRC. „Je to neuveriteľná obchodná odmena a umožnila nám získať piate víťazstvo v rade.“

Rovanperä, ktorý získal prvé víťazstvo, povedal: „Mali sme za cieľ zvíťaziť a ďakujem za to tímu. Pocit v Yaris WRC bol veľmi dobrý a tím odviedol skvelú prácu. Dnes bol prekvapivo dobrý pocit. "Mali sme dobré tempo bez toho, aby sme cítili prílišný tlak a pri bežnej jazde."

Budúcimi pretekmi šampionátu budú prvé belgické preteky WRC, Ypres Rally. Rally 13. - 15. augusta sa prvýkrát konala v roku 1965 a je známa svojimi náročnými asfaltovými cestami. Posledný deň zároveň zavŕši etapa, ktorá obsahuje úsek na slávnej dostihovej dráhe Spa-Francorchamps.