Rally Dakar je dokončená, tímy Motul zaujali svoje miesto na samite

Na vrchole miesta zaujali tímy motul tímov z Dakaru

Do roku 2021 sa neočakával žiadny iný rok a tento nový rok sa začal jednou zo známych a najťažších udalostí na svete Rally Dakar. Oficiálnym partnerom pretekov, ktoré sa začali v saudskej Arábii v Džidde 19. januára prísnymi opatreniami COVID-3, bol aj tento rok Motul, jeden z svetových gigantov minerálnych olejov. Motul, oficiálny partner Dakaru už štvrtýkrát za sebou, priniesol milovníkom motoristického športu po dobu 2 týždňov akciu, drámu a vzrušenie, ktoré sme očakávali.

Rally Dakar v číslach

Preteky, ktoré sa v Saudskej Arábii konali druhýkrát za sebou, sa tento rok konali už 43.krát. 295 pretekárov súťažilo na celkových 12 5.000 km, z toho približne 7.646 2021 km tvorili rýchlostné skúšky, počas 80 etáp. Etapy 90 mali inú trasu ako v predchádzajúcom roku, a to o 3 - 15%, čo poskytovalo rovnaké podmienky na víťazstvo všetkým súťažiacim. Preteky, ktoré sa začali XNUMX. januára, sa skončili v Džidde XNUMX. januára a do cieľa prišli iba najťažšie, najtvrdšie a najvýkonnejšie tímy.

V roku 2021 boli vyskúšané niektoré nové pravidlá a postupy; poznámky o ceste boli urobené elektronicky a zdieľané s tímami prostredníctvom tabletov. Okrem povinných vest na airbagy boli znížené aj maximálne rýchlosti, aby sa ďalej zvýšila bezpečnosť jazdcov na motocykloch a štvorkolkách. Okrem toho legenda Dakaru 2000 vozidiel, ktoré štartovali v týchto pretekoch pred rokom 26, súťažilo v triede Dakar Classic, ktorá sa otvorila po prvýkrát.

Motul sa konal po boku všetkých tímov od amatérskych po profesionálne

Kategória „Originál od Motulu“ bola opäť dôležitou súčasťou Motulovej účasti na Dakare. Odvážni vodiči, ktorí súťažili bez akejkoľvek vonkajšej pomoci a servisnej podpory, využili areál „Original by Motul“ pripravený na údržbu svojich motocyklov a pre svoje vlastné potreby.

Dôležitou súčasťou Dakaru sa stalo laboratórium Motul Race, ktoré je otvorené pre všetky tímy v oblasti služieb Dakaru. Popredné tímy prišli do Motul Racing Laboratory a dostali podporu pre analýzu oleja.

Výrobky Motul uprednostňované vo všetkých kategóriách Spoločnosť Motul poskytla konkurentom oleje a chladiče zo série 300V špeciálne upravené pre náročné podmienky s motormi Motorsport Line (Auto) a Factory Line (Powersports) pre vysoký výkon a maximálnu ochranu. Vo všetkých šiestich kategóriách - osobné automobily, motocykle, nákladné autá, štvorkolky, ľahké terénne vozidlá (LWV) a klasika - pocítili konkurenčné tímy silu a výkon s výrobkami Motul.

Motul bol v kategórii motocyklov po boku tímu Honda Rally Team HRC, továrenského tímu Sherco a továrenského tímu Hero Motorsports. Rovnako tak vo veľmi spornej kategórii SSV podporoval Motul talentovaný tím továrenského tímu Polaris. V kategórii automobilov súťažili tímy SRT Racing, MD Rallye a Team Land Cruiser Toyota s podporou Motulu.

Spoločnosť Motul podporila tím Cam-AM v kategórii pohonu všetkých kolies a poskytla technickú podporu tímu SSP v spoločnosti Trucks a konkurentom Toyota Land Cruiser v kategórii Classic, ktorá sa uskutočnila po prvýkrát. Kto sa stal kráľom pieskových dún a púští v roku 4 Rally Dakar V roku 2021 sa víťazom automobilovej kategórie stal Francúz Dakane legendou Stephane Peterhansel. Hansel, ktorý zvíťazil na Rally Dakar štrnástykrát, v ktorom súťažil s Mini, prekonal ťažký rekord. Ďalším rivalom Peterhansela, ktorý zvíťazil o 2021 minút 14 sekúnd pred Nasserom Al-Atiyahom na druhom mieste, Carlosom Sainzom, populárnym menom motoršport, skončil tento rok na 14. mieste v pretekoch, ktoré vyhral minulý rok. Víťazom v kategórii štvorkoliek sa stal Argentínčan Manuel Andujar. Andujar, ktorý konkuroval bráne s číslom 51, nastúpil na prvý štart rally Dakar v roku 3 a vo svojom treťom ročníku zvíťazil v kategórii štvorkoliek s veľkým úspechom.

Tím motocyklov označil tím Honda Rally Team HRC podporovaný spoločnosťou Motul. Kevin Benavides dokončil preteky pred svojím tímovým kolegom a rivalom Rickym Brabcom, aby zvíťazil na stupňoch víťazov. Benavides (32) je tiež prvým argentínskym jazdcom, ktorý zvíťazil v kategórii motocyklov. V kategórii, kde bol Američan Ricky Brabec druhý, sa na poslednom stupienku víťazov zúčastnil britský jazdec KTM Sam Sunderland. Pretekársky závodník Sherco Lorenzo Santolina, ktorý stále pretekal pod sponzorstvom Motulu, dokončil preteky na 6. mieste. Smutná správa prišla od Pierra Cherpina na Rely Dakar. Francúz Cherpin, ktorý súťažil v amatérskej triede v kategórii motocyklov, zomrel pri nehode v 7. etape. Cherpin štartoval na Rally Dakar po štvrtýkrát a mal 4 rokov.

Tím Kamaz Rally Sport, ktorý dominoval v pretekoch od začiatku do konca v kategórii nákladných vozidiel, dosiahol víťazstvo s ruským pilotom Dmitrijom Sotnikovom. Francisco Chaleco Lopez bol prvým víťazom kategórie LWV, v ktorej súťažia ľahké terénne vozidlá. Zatiaľ čo Motul prostredníctvom svojich účtov na sociálnych sieťach priniesol vzrušenie z Rally Dakar 2021 spolu s fanúšikmi motoristického športu, svojim sponzorstvom a technickým poradenstvom opäť ukázal, že tímy sú jedným z najväčších podporovateľov v najťažších podmienkach. Ako Motul sme radi, že sme oficiálnym partnerom Rally Dakar 2021.